Historické mapy jsou fascinujícími dokumenty umožňující nahlédnout do minulosti. Díky nim víme nejen, jak se v průběhu času měnily územní plány, ale i jaké bitvy v dané době probíhaly nebo která města spolu obchodovala. Kromě toho se historické mapy pyšní jedinečným zpracováním, barevností i dobovými ilustracemi, takže jsou sofistikovaným doplňkem, který sluší každému interiéru. Pořiďte si svou mimořádnou historickou mapu.
Zdroje historických map
Historické mapy v podobě, jakou si můžete zakoupit, čerpají z historických kanálů uložených ve státních, krajských, obecních a jiných archivech. Mezi další zdroje patří:
- národní a univerzitní knihovny,
- muzejní a digitalizované archivy,
- mapové portály,
- genealogické databáze,
- archivy sběratelů map a aukčních domů.
Typy a kategorie historických map
Historické mapy jsou velmi rozmanité a my je můžeme rozdělit hned do několika kategorií. Například podle obsahu (městské, námořní, vojenské katastrální mapy), podle způsobu zobrazení (tištěné, ručně kreslené, digitální mapy), podle měřítka, doby vzniku a účelu.
V jakých provedeních u nás mapy světadílů najdete?
- Historická nástěnná mapa Evropy – kolorovaná mapa s zdobená rytinami.
- Mapa objevů, východní a západní polokoule – ukazuje objevitelské cesty a trasy badatelů.
- Historická nástěnná mapa Království české r. 1883 – mapa českého kartografa, geodeta a statistika Josefa Erbena.
Historické mapy v moderním světě
V dnešním moderním světě mají historické mapy své vlastní speciální místo mezi mapami. Lze je využít v rámci vzdělávání, ale hlavně nám pomáhají pochopit minulost. Historické mapy jsou klíčovým nástrojem pro historiky, geografy, archeology a jsou nádhernými výtvarnými díly.
Proč mapy laminovat a rámovat?
Laminace zásadně prodlužuje životnost mapy. Díky laminaci nedochází k mechanickému poškození a vyblednutí barev, po zalaminované mapě navíc můžete psát stíratelnými popisovači. Rámováním zase docílíte povýšení mapy na sofistikovaný doplněk nejen vašeho obydlí, ale i učeben či jednacích místností.
FAQ
Mohu si koupit historické mapy?Samozřejmě. Pokud patříte mezi ty movitější, historické mapy pořídíte v antikvariátech nebo aukčních domech. V případě, že se neidentifikujete jako sběratel, bude vám stačit reprodukce z naší nabídky.
Existují digitální verze historických map?Digitalizace těchto cenných artefaktů je nutností a zpřístupnění široké veřejnosti se stále rozšiřuje. Existují digitální archivy, specializované webové portály s historickými mapami, v digitální podobě najdete historické mapy také v knihovnách.
Jaké jsou nejznámější české historické mapy?
Klaudyánova mapa Čech
Historická mapa z roku 1518 zobrazující politické dělení, města, hrady a řeky, vytvořil ji Mikuláš Klaudyán.
Crigingerova mapa Čech
Historická mapa z roku 1568 je detailnější než ta Klaudyánova a obsahuje více informací o městech i obcích.
Aretinova mapa Čech
Historická mapa z roku 1619 zobrazuje Království české, názvosloví v mapě je české, německé i latinské.